Några rader från ordförande i Luciatider…

Det har varit ett händelserikt år som vi nu inom kort lägger bakom oss. Kanske mest händelserikt i vår omvärld med oroligheter på många platser på vår jord. Här hemma har vi drabbats av inflation, gängkriminalitet och elpriser som skenar… Då kan det vara skönt med lite lugn och ro när man bor eller besöker sin sommaridyll. Vi hade en lugn årsstämma detta år och har genomfört det som beslutades men mer om detta får ni läsa om och ta del av inför och på nästa års årsstämma. Vi kanske borde haft lite fler gemensamma aktiviteter men det får vi bli bättre på och jobba med kommande år.
Så här i Luciatider och efter en förhoppningsvis skön och kanske välbehövlig jul- och nyårsvila får vi blicka framåt. I den framåtblicken inser jag snabbt att, för att även nästa år ska bli ett bra år i området, vi behöver ta tag i och engagera oss lite i några frågor som är viktiga för området. Badet behöver lite kärlek, nya turer gällande vattenskyddsområdet i Näshultasjön kommer att behöva hanteras. Sjövattnet kräver relativt omfattande engagemang och föreningsarbetet kräver engagemang för att säkra framtida drift av föreningen.
En oerhört viktig fråga som jag verkligen vill trycka på är att vi verkligen behöver säkerställa att vi får fram en valberedning varje år, men först och främst till nästa årsstämma.
Varför är en valberedning viktig?
Valberedningen spelar en avgörande roll i föreningen, genom att den föreslår lämpliga kandidater till styrelse och andra förtroendeposter. Utan en valberedning riskerar vi att få svårt att tillsätta nödvändiga roller, vilket kan påverka föreningens arbete negativt. Det är därför oerhört viktigt att vi får ihop en valberedning kommande år, men definitivt med start vid nästa års årsstämma.
Detta var ett axplock av vad vi vet just nu men av erfarenhet vet jag att det alltid dyker upp och tillkommer saker.
Min ambition är att, tillsammans med er, göra nästa år till ett bra år på alla sätt där vi tillsammans arbetar för att göra vårt område så trivsamt och inbjudande som det bara går.
God jul och gott nytt år!
önskar
Robert Larsson
ordförande
Näshulta-Österby Samfällighetsförening
Comments